Hlasování

Ulti Clocks content
TRADIČNÍ ČÍNSKÁ MEDICÍNA

mě zaujala především proto, že se věnuje člověku celému, bere na vědomí všechny aspekty – tělo, myšlení i emoce. Pokud terapeut hledá kořen problému, ptá se na všechny projevy těchto tří částí člověka, neléčí jen bolavou či nefunkční část těla, protože vše souvisí se vším.

 

 

 

MUDr. Jozef Lucký (tradiční čínská medicína) v rozhovoru s Mudr. Cimickým v Českém rozhlasu 26.2.2016 

 

 

Nauka o pěti prvcích, o třech úrovních, o meridiánech, o protikladných aspektech Yinu a Yangu, Qi a krvi atd. jsou součástí učení, které tady nebudu rozebírat, myslím, že by to čtenáře moc nebavilo. Asi bude zajímavější, co všechno tahle medicína umí.

 

Tak hlavně je to prevence onemocnění, které je založeno mimo jiné na dietě a způsobu života, který člověk vede. Jistěže sem patří i dostatek spánku a způsob trávení volného času. Čínská medicína se v podstatě snaží harmonizovat všechny fyzické funkce, aby se následně zlepšily i psychické a emocionální projevy. Podle této teorie totiž v každém orgánu sídlí i emoce a to má opravdu dokazatelný řád. Například pokud někoho stále obtěžují nutkavé myšlenky, takže třeba brání v klidném usnutí, soustřeďuje se terapeut na funkci sleziny, která má tento problém na starosti a snaží ji podpořit.

 

Sem ke slezině patří ale i celulitida a obezita, neschopnost udržet si optimální tělesnou váhu. Žádná mastička či vodička namazaná na tělo nemůže problém napravit. Tělo je něčím živeno a podle kvality stravy pak vypadá. Je-li člověk plný nezpracovaných emocí a ještě se stravuje špatně, je to na něm vidět. Tady nastupuje řád sleziny, která vyžaduje pravidelnost a hlavně velmi pomohou bylinky či jiné praktiky této tradiční lidové moudrosti.

 

Podpora správných funkcí orgánů se tedy může skládat buď z pití bylinné směsi, akupunktury, moxování, masáží nebo i přikládání baněk. Všechny tyto terapeutické formy mohou pomoci, ale nemusí být všechny použity. Například zhoršování zraku, bolesti šlach, křeče svalů jsou projevy nedostatečně vyživených jater krví a tak je třeba doplnit tento orgán; většinou je zde úspěšná bylinná léčba, třeba v kombinaci s akupunkturou.

 

Příroda nám nabízí mnoho bylinek, které pomáhají od nejrůznějších potíží, jako je zhoršená paměť, kloubní a svalové bolesti, bolesti hlavy, potíže s trávením – průjmy, nadýmání, zácpa, nespavost, zhoršená imunita, projevující se častým nachlazením, zhoršující se vidění, ženské potíže, mužské potíže s erekcí, kožní problémy, nesoustředěnost, návaly zlosti, plačtivost, neschopnost se prosadit a mnoho dalších. Protože klademe důraz na prevenci, patří sem i užívání dřevokazných hub. Některé z nich dokáží doplňovat energii a krev a jsou tak prevencí nebo i významně podpůrnou léčbou rakoviny a také zpomalují stárnutí. Houby se upravují a užívají buď jako prášek, nebo odvar a dlouhodobě zlepšují kondici člověka, který nechce být nemocen a léčit se chemickými léky. Ty spouštějí jen další chemické reakce v těle, ale: tělo NENÍ složeno jen z prvků, ale je ŽIVÉ, uvědomte si to! Proto pomáhají živé rostlinné prostředky. 

 

V běžném životě se většinou lidé nezabývají svými drobnými potížemi těla, ale to jsou právě signály, že tělo přestává plnit svoji bezchybnou funkci. Takže třeba zácpu lidé léčí užíváním reklamou doporučenými kapkami a vlastně zatlačují problém hlouběji a tak neléčí příčinu. Přitom by stačilo pít jeden čaj z Jerlínu japonského... A tak bych mohla uvádět jeden příklad za druhým, jak je třeba poslouchat svoje tělo a snažit se i drobné problémy napravit včas.

 

Často žijí lidé v klamu, protože věří všemu, co jim je předkládáno, hlavně reklamou. Neuvědomují si, že samotné slovo reklama obsahuje klam. Omyl je i v přesvědčení, že je nutno pití velkého množství tekutin, což ale není pro každého vhodné. Například jedinec s oslabenou funkcí ledvin ve smyslu „slabého ohýnku“ vlastně tento ohýnek ještě více zmenší, hasí jej, takže si ubližuje. V tom je čínská medicína také jedinečná, že se věnuje člověku jako celku a neléčí všechny stejně.

 

Když přijde člověk k terapeutovi s mnohaletými problémy, většinou už pochopil, že je třeba najít jinou cestu k vyléčení. Tady ale musí nastoupit trpělivost, protože čínská medicína řeší problémy pozvolna, ale zato trvale. A vůle k činům sídlí v ledvinách, proto si je chraňme před dlouhodobým působením chladu. Strach ledviny také poškozuje, a tak se snažme nevěnovat mu příliš pozornosti.

 

Každý člověk stárne, ale nemusíme být staří a přitom odkázaní na farmaceutický průmysl, čili být nemocní a trávit čas v čekárnách u lékaře. Proto se starejme o své tři poklady, které jsme si na svět přinesli a to je duch, tělo a Qi(energie). Čínské znaky těchto tří pokladů jsou na obrázku.

 

"Chceš-li, aby strom řádně vzrostl, musíš zpevnit jeho kořeny, přeješ-li si, aby voda proudila daleko, musíš pročistit její prameny."
(Čeng z období Tchang, 618 – 906)

 

                            PŘEVEZMĚTE ZODPOVĚDNOST ZA SVÉ ZDRAVÍ, nikdo to za vás neudělá !!!


 

 
Valid XHTML and CSS.